آموزش پژوهی

آموزش‌پژوهی یک گروه آموزشی و پژوهشی مستقل است که تحت نظارت  دکتر محمد نیرو اداره می‌گردد. هدف اصلی مجموعه خدمت در عرصه تعلیم و تربیت برای رشد و بالندگی مدارس ایران اسلامی و ارتقای دانش، بینش، کنش و تعهد معلمان این مرز و بوم مقدس است.

بسته معلم حرفه ای پساکرونا مهارت تکنولوژی

وضعیت فعلی
ثبت‌نام نشده
قیمت
قیمت 980000 تومان
  • نوع آموزش‌: فیلم ضبط شده وبینار
  • مدرس: دکتر محمد نیرو، مدیر مجموعه آموزش پژوهی و استاد بهمن دانشیان
  • مخاطب: همه معلمین و مربیان و مدیران ارجمند
  • مدت زمان: 14ساعت و 50 دقیقه
  • فرمت فایل: فیلم MP4 دانلودی
  • قیمت دوره: 980 هزار تومان

مقدمه

هیچ جامعه ای فراتر از اندیشه های معلمانش رشد نخواهد کرد

ویروس كرونا يك شوك به همه و بخصوص به جامعه فرهنگی وارد نمود.

به تعبير پياژه ما گاهي براي تحول نيازمند يك شوك هستيم

 پياژه مي گويد اگر به يك فرد شوك وارد كنيم در يك موقعيت جديد، با يك مفهوم جديد، تعادل او را به هم زده ايد و او تلاش مي كند تا به تعادل جديدي برسد و هنگامي كه به تعادل جديد مي رسد ديگر در جايگاه قبلي نيست و فاصله اي بين اين دو موقعيت تعادلي را يادگيري مي نامند.

اصل رعايت تعادل در عرضه تازها

كرونا تعادل جامعه معلمین و فرهنگی را  به هم زد

اوايل اسفند ماه، يك مرتبه با شرايطي مواجه شدیم كه مدرسه تعطيل، دانش آموز تعطيل ،  معلمین سرگشته، نمي دانستیم تا چه زماني طول مي كشد؟

 چه بايد بكنيم ؟

 بچه ها را رها كنيم؟

ادامه دهيم؟

منتظر شويم يا نه و

در این برهه اتفاق هاي فوق العاده جالبي افتاد، معلمی نبود  كه خود را به بي خيالي بزند و بگويد حالا اين اتفاق افتاده است، من كاري از دستم بر نمي آيد!

بلكه همه معلمين تلاش كردند تا جايي كه در توانشان است كاري كنند و اين يك كار حماسه هايي را رقم زد، تحرك هايي را بوجود آورد، زمينه بروز و ظهور خلاقيت هايي را فراهم كرد و استعدادهايي را شكوفا كرد.

تمام بستر هاي قبلي كه از آن گريزان بوديم، كم توان بوديم، به عنوان امكان هاي جديد خود را آشكار كرد و در خدمت امر مقدس آموزش و يادگيري قرا رگرفت.

كاري كه قبلا اتلاف عمر محسوب ميشد الان يك امر خوب و مفيد شد و امكاني كه به رشد و توسعه توانمندي هاي بچه ها كمك كرد.

گروهي از معلمين سراغ  اطلاع رسان هاي مختلف رفتند، گروهي شبكه هاي اجتماعي را برگزيدند، گروهي هيچ كدام را نداشتند با تلفن و جزو . … با بچه ها ارتباط برقرار كردند.

پاره اي از مدرسه ها از قبل امكانات و زير ساخت هايي داشتند، اما عمدتا اين زير ساخت ها و پلتفرم ها گرچه وجود داشت اما آنچنان فعال نبودند، تمام مربيان و بچه ها با آنها كار نمي كردند، مراجعات فانتزي داشتند، مدرسه ها اين موارد را  جدي گرفتند و به رشد خودشان و دانش آموزان و حتي گاهي پدر ها و مادرها در اين موضوع وارد شدند.

مدرسه ها دغدغه هاي فراواني دارند و اين دغدغه ها هر كدام به اقدامات و فعاليت هايي تبديل شد.

مثلا دغدغه هاي تربيتي ، دغدغه هاي مربوط به سلامت جسماني، دغدغه هاي مربوط به سلامت عاطفي و رواني بچه ها در خانه ها و … در هر يك از اين زمينه ها معلمان شروع كردند و به داد بچه ها رسيدند، ذهن و خلاقيت خود را به كار گرفتند و توليد هايي را رقم زدند.

كم نبود اقداماتي كه معلمان با همان زمينه ايي كه انتخاب كرده بودند انجام دادند.

مثلا در مناسبت ها، فايل صوتي،تصويري، متن آموزش و …. تمام اين كار ها را انجام دهند.

گروهي از معلمان از آموزش يك قدم جلوتر هم آمدند، مسير را دو طرفه كردند، بازخورد  كارهاي بچه ها را هم مي گرفتند و گروه سومي وارد عرصه ارزشيابي هم شدند و بخش عمده اي از اين تجربه ها  در گروه آموزش پژوهي جلوه گر شد و بروز و ظهور داشت.

 با مدرسه هايي آشنا شدیم كه اسم آنها را هم نشنيده بودیم يا اگر شنيده بودیم خيلي اطلاعات كمي داشتیم و بعد متوجه شدیم كه اين مدارس كارهاي خلاقانه و نوآورانه و جذابي براي بچه ها انجام داده اند.

كرونا گرچه به ما شوك وارد كرد اما اين شوك در خيلي از ابعاد ما را رشد داد و از اين باب مبارك بود واين جنود الهي در عالم مبارك هستند.

كرونا  ‌آمد برای همه بخصوص معلمین و جامعه فرهنگی یک تهدید بزرگ بود

اما  ما  توانستیم این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم .

اهمیت وضرورت

در دنياي امروز در باب تعريف معلمي سه تعريف داريم:

يك تعريف در يك سر طيف است و تعريف ديگر در سر ديگر طيف است

در يك سر اين طيف معلميني داريم كه:

از ايده برخواسته اي از نيازسنجي و نياز دانش آموزان مي رسند به توليد برنامه هاي درسي، مواد آموزشي، محتوا، ساماندهي اجرا، اجرا و ارزشيابي و ..

این گروه ، معلميني هستند كه به هيچ چيز بيرون از خود وابسته نيستند

معلمين كاملا حرفه اي ، كارشناس و توانمند كه اگر يك كلاس را به اين معلمين بسپاريد نيازمند هيچ كتاب درسي و مواد آموزشي نيستيد

 خودشان از هر حيث منشاء توليد فكر و توليد محتوا هستند، حتي در اين مورد كه به بچه ها چه آموزش دهد نيازسنجي آغاز مي كند و ميشود يك معلم حرفه اي برنامه ريز درسي

در طرف ديگر طيف ، معلميني داريم كه صرفا اپراتور مواد آموزشي آماده شده هستند، عملگر هستند و كاري از خود نمي كنند، كتاب درسي در اختيار آنان گذاشته شده و اين افراد صفحه به صفحه ورق مي زنند و آنچه در كتاب نوشته است را تدريس مي كنند.

در بين اين دو گروه،  طيفي هم از افرادي وجود دارد با توانمندي هاي متفاوت بين اين دو طيف

ما عبارتی به نام  معلم حرفه اي داریم:

كلمه حرفه اي يا (professional  ) كسي كه بلد است يك كار (ولو محدود) را به گونه اي انجام دهد كه ديگران بدون دريافت آن آموزش هاي لازم از انجام آن كار ناتوان هستند.

معلم حرفه اي ، معلمي است كه مي تواند يك بسته آموزشي را به گونه اي اجرا كند كه از پس اهداف آن بسته بربياد.

امروزه بسته هاي آموزشي فراواني در ايران و جهان توليد شده اند، خيلي از مربيان ما هستند كه براي اينكه آن بسته ها را تدريس كنند دوره هايي را مي بينند، دوره هاي معطوف به بسته هاي آموزشي خاص

اما فراتر از استفاده از آن بسته هاي آموزشي آيا يك صفات و توانمندي هايي وجود دارد كه اگريك معلم در آن زمينه شايستگي هاي لازم رابدست آوردوتوانست در آن زمينه ها با تسلط عمل كند نام او را معلم حرفه اي بگذاريم؟

معلم حرفه اي در دوران امروز از توانمندي ها، مشخصه ها و مهارت هاي خاصي بايد برخوردار باشد.

معمولا هنگامي كه صحبت از معلمي خوب و بد و … مي كنيم، مگر معلم هم بد ميشود؟

بله معلمي، نمي گويم معلم، معلمي، معلمي يك امري است كه صفت هايي بر روي او سوار ميشود هر چيزي كه صفت كيفي روي او مي آيد بد و خوب دارد.

تدريس خوب داريم ، تدريس بد هم داريم

معلمي خوب و بد

معمولا وقتی صحبت از خوب و بد معلمي ميشود به جنبه هاي عاطفي ،مهرباني و .. توجه مي كنيم، اينها لوازم و پيش نيازهاي امر معلمي است ولي به هيچ وجه براي معلمي كفايت نمي كند، مثلا يك معلم فقط دلسوز و مهربان باشد

معلمي امري است كه مشمول قاعده حرفه اي بودن ميشود

مشخصه هاي معلم حرفه اي را به طور خيلي خلاصه به این صورت است:

مهارت هاي تكنولوژي

جنبه دوم معلم حرفه اي

شايستگي هاي تكنولوژي است، پس پداگوژي در كنار تكنولوژي

امروز معلمي كه مي خواهد در دوران كرونا و پسا كرونا كار كند كافي نيست كه بگويد رسانه هايي را ديگران توليد كرده اند و من اينها را به كار مي گيرم و برايم كفايت مي كند، اصلا كفايت نمي كند

معلم بايد خودش دست به ابزار باشد، كار كردن با نرم افزارها عين يك كسي است كه مي خواهد از ابزارهاي آشپزي استفاده كند، شما اگر در آشپزي حرفه اي ابزار نداشته باشيد هيچ كاري نمي توانيد بكنيد

 بسياري از كارها را ابزار انجام مي دهد، اين ابزارها در فضاي تكنولوژي جديد، ابزارهايي  است كه به توليد رسانه ها مي انجامد.

معلم ها بايد در اين زمينه پوستي عوض كنند، كافي نيست اسم ابزار را بشناسند و از ديگران كمك بگيرند، بايد خودشان آستين ها را بالا بزنند و يادبگيرند، بتوانند فيلمبرداري كنند، فيلم ها را تدوين كنند،زيرنويس و صدا بگذارند و … تمام كارهاي رسانه سازي اينجا مطرح است

معلمین باید دو نوع شايستگي را باید  كسب كنند تا در دوران پسا كرونا باقي بمانند

مدرسه هاي ما پس از بازگشايي در دوران پسا كرونا به جايگاه قبل باز نخواهند گشت، بچه هايي كه فضاي جديد را تجربه كرده اند، وارد يك فضاي تلفيقي و تركيبي خواهند شد.

معلم ما در اين دوره قطعا بايد يادگيري معكوس را به صورت جدي به كار بگيرد، قطعا بايد رسانه هاي يادگيري پرشمار را وارد كلاس كند و رسانه هاي خود ساخته حتي بايد بچه ها را در اين زمينه شريك كند

پس ما يك جنس جديدي از معلمي،جنس جديدي از مدرسه داري را تجربه خواهيم كرد و اين جنس جديد به مراتب از جنس قبلي كارآمدتر و موفق تر و مفيد تر و موثر هم خواهد بود.

هيچ چيز از چيزهاي قبلي حذف نخواهد شد بلكه چيزهاي جديدي به ‌آن افزوده مي شود

اين چيز ديگر از جنس تكنولوژي است كه بر بستر پداگوژي مي نشيند

بحث اين نيست كه چهار تا فيلم نشان داده شود و … بحث اين است كه باید  فنآوري را در بستر طراحي آموزشي ببينيم و با قوت جلو برویم.

اين به اثر گذاري آموزش، تعامل بيشتر دانش آموزان و معلم و حتي مشاركت اوليا در كار بينجامد و دامن بزند

بعضي افراد مي پرسند آيا ممكن است اين فضاي جديد ما را به سمتي ببرد كه ديگر مدرسه ها باز نشوند ؟

يا نيازي به باز شدن مدرسه ها نباشد؟

تمام تلاش ها در تمام دنيا اين است كه مدارس بايد باز شود، حتي بعضي كشورها گفته اند ولو در ميانه كرونا ما بايد مدارس را در 15 سپتامبر باز كنيم، حتي بعضي كشورهايي كه تقويم متفاوت دارند مدارس را باز كرده اند، الان ژاپن دوباره مدارس را باز كرده است، انگلستان پروتكل خود را به مدارس ارسال كرده و از يك ايده استفاده كرده است براي اينكه سلامت بچه ها را در مدارس تضمين كند و در عين حال آموزش تعطيل نشود، اين تامين سلامت نه بصورت وسواس ،با همين عرف مربوط به كنار آمدن با كرونا نه با اهمال و سهل گيري

يعني مدرسه بايد باز شود اما تمام كيفيت هاي لازم بهداشتي در آن رعايت شود و خيلي  از كارها در اين فضا متفاوت مديريت خواهد شد

مثلا زمان روز كاري مدرسه را توسعه دادن و حجم تراكم بچه ها را كاهش دادن و كارهاي ديگر

تهويه مناسب و دائمي كلاس و ..

اصل بر اين است كه هیچ گونه آموزش شخصي، الكترونيك، آموزش خود آموزي و .. جاي مدرسه را نميگيرد

مدرسه براي اهدافي باز است كه آن اهداف همچنان از اهميت و از قداست و از اعتبار برخوردار است

همچنان قرار است كه بچه ها به مدرسه بيايند تا از اين فضاي مدرسه براي رشد اجتماعي،رشد ديني … بهره مند شوند

در كنار هم بودن آنان را به رشد مي رساند

مواردي كه باعث شود فعاليت هاي مدارس كم فروغ شود و مدارس به تعطيلي برود به نفع بچه ها نيست و از سياست هاي جهان امروز محسوب نمي شود.

سرفصل های دوره

۱. پلتفرم اسکای روم skyroom
۲. نرم‌افزار پاورپوینت powerpoint
۳.نرم‌افزار کمتازیا camtasia
۴. اپلیکیشن کاین مستر kinemaster
۵. اپلیکیشن متن‌نگار
۶. نرم‌افزار استوری لاین story line
۷. پلتفرم بیگ‌بلو‌باتن big blue button
۸. تارنمای کلس‌مارکر classmarker.com
۹. اپلیکیشن az screen recorder
۱۰. نرم‌افزار epic pen
۱۱. اپلیکیشن cam scanner
۱۲. نرم‌افزارهای کاربردی software
۱۳. سخت‌افزارهای مورد نیاز hardware
۱۴. ساخت و ویرایش پادکست
۱۵. نرم‌افزار mp3tag و acoustica
۱۶. نرم‌افزار flip pdf و nitro pdf
۱۷. نرم‌افزار video scribe
۱۸. نرم‌افزار inkscape و openboard
۱۹. پلتفرم adobe connect


خرید دوره

محتوای دوره

بازکردن همه
محتوای دوره
محتوای درس
0% تکمیل‌شده 0/36 مرحله
اسکرول به بالا